National Tooth Fairy Day (Sunday, Feb. 28) on the Disney Channel

Check out Cheri Oteri from Saturday Night Live fame as she guest stars as the Tooth Fairy in this new episode of “Imagination Movers” to premiere on:

NATIONAL TOOTH FAIRY DAY, SUNDAY, FEBRUARY 28 ON DISNEY CHANNEL

“Tooth Fairy” – When Gladys, the new and slightly bumbling Tooth Fairy, has trouble doing her job without waking up the kids, the Movers help show her how to get the job done in a new episode of “Imagination Movers,” SUNDAY, FEBRUARY, 28 (10:00-10:30 a.m., ET/PT).  Cheri Oteri (“Saturday Night Live”) guest stars as Gladys the Tooth Fairy.

“Imagination Movers” stars the popular New Orleans band of the same name – Rich Collins, Scott Durbin, Dave Poche and Scott “Smitty” Smith – and introduces preschoolers to the Movers’ energetic rock and roll style of music while emphasizing creative problem solving skills.  The series also stars Wendy Calio as Nina and puppeteer, Kevin Carlson as Warehouse Mouse.  “Imagination Movers” airs 6:30a.m. and 9:30a.m. ET/PT weekdays, and 10:00a.m. ET/PT weekends.

“Tooth Fairy” was written by Scott Gray & Randi Barnes & Rick Gitelson & Michael G. Stern; the episode was directed by Linda Mendoza.

Calling All Disney “Mickey Mouse Clubhouse” Fans! Time for a New Fitness Themed show for your kids!

Be sure to join the Disney Chanel for the third season of the #1 Playhouse Disney series “Mickey Mouse Clubhouse” on SATURDAY, FEBRUARY 27 (9:00 a.m., ET/PT).  This is their third season with 100 episodes and will include a new physical fitness-themed short-form series, “Mickey Mousekersize” and three new primetime specials.

We’re excited that Disney has stepped up with this ongoing commitment to help kids and parents achieve healthier lifestyles by engaging preschoolers in fun physical activity. Be sure to tune for the 10 new three-minute “Mickey Mousekersize” shorts, hosted by Mickey Mouse, with a focus on the fun of exercising and encouraging kids at home to get up and move along with Mickey and pals.

Don’t miss the first show’s episode “Goofy’s Goofbot” in which Goofy builds a super smart and strong toy robot that looks just like him. Other storylines for season three include an “Indiana Jones”-like adventure, an underwater submarine voyage and a desert journey.

“Mickey Mouse Clubhouse” airs weekdays at 7:30 and 8:30 a.m. ET/PT and weekends at 9:00 and 9:30 a.m. ET/PT during Disney Channel’s Playhouse Disney programming block for preschoolers.

Fan Favorites & Our “In the Know” Newsletter

MMTVN is proud to share our “Fan Favorites” list of products from entrepreneurs with awesome ideas, products and publications. Each month we will select winners to receive products randomly from our newsletter subscriber list, enter here.

Just go to our “fan favorites” page and check us out, you can also submit your site for some link love – grab our badge and even tell us about your favorite products. If you know an entrepreneur who would like to get their product reviewed and promoted on our favorites page, be sure to tell them to visit Mingle Media TV’s Fan Favorites page.

Oh, don’t worry, we won’t spam you with lots of emails…. and we use Mad Mimi, so you can be sure that if you ever want to be removed from our list, you will be.

Mingle Media TV to Cover the 18th Annual MovieGuide Awards

MMTVN is excited to be invited to cover the 18th Annual MovieGuide Awards Gala, to be held at the Beverly Wilshire Hotel on the 23rd of February 2010.

There will be more than 400 entertainment industry executives, celebrities, decision makers, and national and international media in attendance supporting the Faith & Values Awards who work to champion the best and brightest in the entertainment industry.

Topping off the evening, Dr. Ted Baehr, founder and publisher of MOVIEGUIDE®, will present his highly anticipated Report to the Entertainment Industry, which is based on MOVIEGUIDE®’s extensive annual analysis of annual box office figures.

There will be close to 30 awards being handed out at this year’s event going beyond the standard congratulatory accolades and focusing on the important strides that the film and television industries have taken to bring audiences positive entertainment with inspiring messages of hope, redemption, and love.

One of the awards is named the “Faith & Freedom Award” and is given to the one movie and one television program that do the most to improve cultural understanding between Americans and people other countries by showing a positive or more balanced view of Americans in the mass media and/or presenting the best of American values in an inspiring way, said Dr. Ted Baehr, founder and publisher of Movieguide®.

Besides patriotism, the nominees and the winners can also celebrate such American values as liberty, religious freedom, freedom of speech, the right to vote, property rights, proper compassion for others, protection of the innocent, the right to due process, the right to life and to pursue happiness, the rule of the law, democracy, capitalism, personal responsibility, the right to bear firearms, or a belief in limited and responsible government, equal justice under the law, or government by the consent of the governed.

Here are some of the categories and nominees:

10 Best Films for Family Audiences

  • 9
  • Astro Boy
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • Disney’s A Christmas Carol
  • Earth
  • G-Force
  • Hannah Montana: the Movie
  • Ice Age: Dawn of the Dinosaurs
  • Monsters Vs Aliens
  • Up

10 Best Films for Mature Audiences

  • TheBlind Side
  • Confessions of a Shopaholic
  • Invictus
  • Julie & Julia
  • Knowing
  • Star Trek
  • The Stoning of Soraya M.
  • Taken
  • Terminator Salvation
  • The Young Victoria

The Faith and Freedom Awards: Promoting Positive American Values

Movies:

  • The Blind Side
  • Cloudy with a Chance of Meatballs
  • G-Force
  • Invictus
  • The Stoning of Soraya M.
  • Up

Television

  • Bedford: The Town They Left Behind
  • Christmas in Canaan
  • Gifted Hands: The Ben Carson Story
  • Taking Chance
  • V: The Pilot Episode
  • WWII in HD

Relationship Rehab – You know who you are…

When I came across the genius team behind @CoupleDumb, Lee and Paul, I have to tell you I kicked myself for not living in South Florida any more! These are the people you want to hang out with. The ones who tell it like it is, have no hidden agendas, love each other, and are  smart and sassy!

Sometimes we have problems facing the facts… okay, some of us more than others and how many times do you really need to learn that lesson?? Hmmm. Lee and Paul have been together for 20 years and have things figured out – it’s called, recognizing the dumb things people do to ruin their relationships from lovers to friends to work.

Join us each week as we talk about relationships, from a straight-talking couple who bring humor with the bitter reality. You’ll be happy you did!!

Tonight on Mingle Media TV starting 8 PM ET ~ 3 LIVE Shows #MMTVN

Programming Line-up for Thursday Night on Mingle Media…. join the live web chat!

Single Mama’s unite on High Heels and Lego’s with Nicole @MissBlondie919 from Good
Golly Miss Blondie http://www.minglemediatv.com/HighHeelsLEGOS.html
on #MMTVN 8 PM ET tonight

Tune in for the Special Guest on the Everyday Moms (@EverydayMoms) webshow tonight 8:30 PM ET http://www.minglemediatv.com/EveryDayMoms.html on #MMTVN

Calling all @AdamSBaldwin Fans ~ he is interviewed LIVE tonight! We are featuring him on #MMTVN http://www.minglemediatv.com/SpecialInterviews.html 9 PM ET

Shetrades – They Just Make Fashion Cents! Web Show on #MMTVN

When I first came across the Shetrades site, I was pretty excited. Granted like many of us we have purchased a thing or 3 off of ebay.com but who would’ve thought of a way to trade your closet for stuff you need…

How many of us have clothes that we haven’t worn in a year? Two years? Longer… how much can be resused or sold? Imagine, selling your items and getting new clothes that you will wear?

That’s just one of the ways you can use Shetrades… MJ and Kris will talk to you about fashion and the new, and gently used items they have available as well as what’s hot and what’s not.

Join the live chat on their weekly webshow here on MMTVN Thursdays at 10:30 AM ET.

Adam Baldwin, Actor, Interview 9 PM ET Thursday LIVE on #MMTVN

Mingle Media TV will be airing a special interview by Lee from the blog, My Sentiment Exactlee, this Thursday at 9 PM ET, and she is so excited about it, that she is also going to be airing it LIVE here on MMTVN.

Lee recently covered the Red Carpet with Leah @BookieBoo and JD @Misadventurer for the People’s Choice Awards.

Tune in here and watch MMTVN with us and be sure to visit Lee’s blog to enter to win some autographed memorabilia from him!

Live Streaming Comedy Line Up- for Tuesday, Feb 16 Starting 8:15 PM PST

Join us on Mingle Media TV tonight for LIVE comedy from Ballgame’s Laugh Lounge in Hollywood CA!

  • Ritchie Angeles will emcee this stand-up party   (@Ritchie07)
  • Paul Ogata: Live at Gotham, Late Late Show, Winner of SF Comedy Festival  (@PaulOgata)
  • Christina Pazsitzky: E ! Channel “Wildest TV Moments” every Friday night (@ChristinaP)
  • Alex Nussbaum: Sirius Satellite Radio’s Raw Dog Comedy, XM’s Laugh Attack (@Alexnuss)
  • Christina Davis: Big Brother Australia, Maxim Magazine (@cdaviscomedy)
  • Brad Schecter: Monk, The Improv, The Ice House, General Hospital (@bradschecter)

the show will be streamed live on MingleMedia.TV from the Red  Rock on Sunset!

NAACP Image Awards: 8/7c Live on FOX Friday Feb 26, 2010

We were honored to cover the Red Carpet event to celebrate the nominees this year for the NAACP Image Awards. This prestigious award is for outstanding achievements and performances of people of color in the arts (motion picture, television, recording, and literature) AND the individuals/groups who promote social justice through their creative endeavors.

In case you were wondering – you can see the video of us at the Beverly Hills Hotel by clicking here. AND be sure to check out the nominees and watch the show on Friday the 26th. We wish everyone the best and congratulate them on their achievements this year!

Motion Picture Categories

Outstanding Motion Picture

  • “The Blind Side” (Warner Bros. Pictures)
  • “Invictus” (Warner Bros. Pictures)
  • “Michael Jackson’s: This Is It” (Columbia Pictures)
  • “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)
  • “The Princess and the Frog” (Walt Disney Studios Motion Pictures)

Outstanding Actor in a Motion Picture

  • Denzel Washington – “The Taking of Pelham 123″ (Columbia Pictures)
  • Idris Elba – “Obsessed” (Screen Gems)
  • Jamie Foxx – “Law Abiding Citizen” (Overture Films)
  • Morgan Freeman – “Invictus” (Warner Bros. Pictures)
  • Quinton Aaron – “The Blind Side” (Warner Bros. Pictures)

Outstanding Actress in a Motion Picture

  • Anika Noni Rose – “The Princess and the Frog” (Walt Disney Studios Motion Pictures)
  • Gabourey Sidibe – “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)
  • Sandra Bullock – “The Blind Side” (Warner Bros. Pictures)
  • Sophie Okonedo – “Skin” (Jour De Fete Films)
  • Taraji P. Henson – “Tyler Perry’s I Can Do Bad All By Myself” (Lionsgate)

Outstanding Supporting Actor in a Motion Picture

  • Adam Rodriguez – “Tyler Perry’s I Can Do Bad All By Myself” (Lionsgate)
  • Anthony Mackie – “The Hurt Locker” (Summit Entertainment)
  • Chiwetel Ejiofor – “2012″ (Columbia Pictures)
  • Danny Glover – “2012″ (Columbia Pictures)
  • Lenny Kravitz – “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)

Outstanding Supporting Actress in a Motion Picture

  • Alfre Woodard – “American Violet” (Samuel Goldwyn Films)
  • Mariah Carey – “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)
  • Mo’Nique – “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)
  • Paula Patton – “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)
  • Zoe Saldana – “Avatar” (Twentieth Century Fox)

Outstanding Independent Motion Picture

  • “American Violet” (Samuel Goldwyn Films)
  • “Amreeka” (National Geographic Entertainment)
  • “Endgame” (monterey media)
  • “Medicine for Melancholy” (IFC Films)
  • “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)

Outstanding Foreign Motion Picture

  • “The Maid” (Elephant Eye Films)
  • “Rudo y Cursi” (Sony Pictures Classics)
  • “Sin Nombre” (Focus Features)
  • “Skin” (Jour De Fete Films)
  • “The Stoning of Soraya M.” (Mpower Pictures)

Outstanding Documentary (Theatrical or Television)

  • “Capitalism: A Love Story” (Overture Films)
  • “Crips and Bloods: Made in America” (Gravitas Ventures)
  • “Crude” (First Run Features)
  • “Good Hair” (Roadside Attractions)
  • “More than a Game” (Lionsgate)

Television Categories

Outstanding Comedy Series

  • “30 Rock” (NBC)
  • “Everybody Hates Chris” (CW)
  • “Glee” (FOX)
  • “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
  • “Ugly Betty” (ABC)

Outstanding Actor in a Comedy Series

  • Daryl “Chill” Mitchell – “Brothers” (FOX)
  • Donald Faison – “Scrubs” (NBC)
  • Dulé Hill – “Psych” (USA Network)
  • LaVan Davis – “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
  • Tyler James Williams – “Everybody Hates Chris” (CW)

Outstanding Actress in a Comedy Series

  • America Ferrera – “Ugly Betty” (ABC)
  • Cassi Davis – “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
  • CCH Pounder – “Brothers” (FOX)
  • Sherri Shepherd – “Sherri” (Lifetime)
  • Tichina Arnold – “Everybody Hates Chris” (CW)

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

  • Lamman Rucker – “Tyler Perry’s Meet the Browns” (TBS)
  • Lance Gross – “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
  • Larenz Tate – “Rescue Me” (FX)
  • Malcolm-Jamal Warner – “Sherri” (Lifetime)
  • Tracy Morgan – “30 Rock” (NBC)

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

  • Ana Ortiz – “Ugly Betty” (ABC)
  • Keshia Knight Pulliam – “Tyler Perry’s House of Payne” (TBS)
  • Tisha Campbell-Martin – “Rita Rocks” (Lifetime)
  • Vanessa Williams – “Ugly Betty” (ABC)
  • Wendy Raquel Robinson – “The Game” (CW)

Outstanding Drama Series

  • “Cold Case” (CBS)
  • “Grey’s Anatomy” (ABC)
  • “HawthoRNe” (TNT)
  • “Lincoln Heights” (ABC Family)
  • “The No. 1 Ladies’ Detective Agency” (HBO)

Outstanding Actor in a Drama Series

  • Anthony Anderson – “Law & Order” (NBC)
  • Hill Harper – “CSI: NY” (CBS)
  • LL Cool J – “NCIS: Los Angeles” (CBS)
  • Laurence Fishburne – “CSI: Crime Scene Investigation” (CBS)
  • Taye Diggs – “Private Practice” (ABC)

Outstanding Actress in a Drama Series

  • Chandra Wilson – “Grey’s Anatomy” (ABC)
  • Jada Pinkett Smith – “HawthoRNe” (TNT)
  • Jill Scott – “The No. 1 Ladies’ Detective Agency” (HBO)
  • Regina King – “Southland” (NBC)
  • Sandra Oh – “Grey’s Anatomy” (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

  • Corey Reynolds – “The Closer” (TNT)
  • Delroy Lindo – “Law & Order: Special Victims Unit” (NBC)
  • James Pickens, Jr. – “Grey’s Anatomy” (ABC)
  • Mekhi Phifer – “Lie To Me” (FOX)
  • Rocky Carroll – “NCIS” (CBS)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

  • Anika Noni Rose – “The No. 1 Ladies’ Detective Agency” (HBO)
  • Audra McDonald – “Private Practice” (ABC)
  • Gabrielle Union – “Flash Forward” (ABC)
  • Jurnee Smollett – “Friday Night Lights” (NBC)
  • S. Epatha Merkerson – “Law & Order” (NBC)

Outstanding Television Movie, Mini-Series or Dramatic Special

  • “America” (Lifetime)
  • “Brick City” (Sundance)
  • “Georgia O’Keeffe” (Lifetime)
  • “Gifted Hands” (TNT)
  • “Relative Stranger” (Hallmark)

Outstanding Actor in a Television Movie,
Mini-Series or Dramatic Special

  • Cuba Gooding Jr. – “Gifted Hands” (TNT)
  • Eriq La Salle – “Relative Stranger” (Hallmark)
  • Gus Hoffman – “Gifted Hands” (TNT)
  • Jaishon Fisher – “Gifted Hands” (TNT)
  • Philip Johnson – “America” (Lifetime)

Outstanding Actress in a Television Movie,
Mini-Series or Dramatic Special

  • Aunjanue Ellis – “Gifted Hands” (TNT)
  • Cicely Tyson – “Relative Stranger” (Hallmark)
  • Kimberly Elise – “Gifted Hands” (TNT)
  • Rosie O’Donnell – “America” (Lifetime)
  • Ruby Dee – “America” (Lifetime)

Outstanding Actor in a Daytime Drama Series

  • Bryton James – “The Young and The Restless” (CBS)
  • Cassius Willis – “The Young and The Restless” (CBS)
  • Cornelius Smith, Jr. – “All My Children” (ABC)
  • Terrell Tilford – “One Life To Live” (ABC)
  • Texas Battle – “The Bold and the Beautiful” (CBS)

Outstanding Actress in a Daytime Drama Series

  • Daphnee Duplaix – “One Life to Live” (ABC)
  • Debbi Morgan – “All My Children” (ABC)
  • Eva Marcille – “The Young and the Restless” (CBS)
  • Tatyana Ali – “The Young and The Restless” (CBS)
  • Tonya Lee Williams – “The Young and the Restless” (CBS)

Outstanding News/ Information – (Series or Special)

  • “Anderson Cooper 360: President Obama’s African Journey” (CNN)
  • “CNN Presents: Reclaiming the Dream 2″ (CNN)
  • “The Inauguration of Barack Obama, 44th President of the United States” (BET)
  • “Judge Mathis” (Syndicated)
  • “Leading Women: India.Arie, Dr. Maya Angelou” (Centric)

Outstanding Talk Series

  • “Lopez Tonight” (TBS)
  • “The Mo’Nique Show” (BET)
  • “The Tyra Banks Show” (CW)
  • “The View” (ABC)
  • “The Wanda Sykes Show” (FOX)

Outstanding Reality Series

  • “American Idol 8″ (FOX)
  • “America’s Next Top Model” (CW)
  • “Dancing With the Stars” (ABC)
  • “Extreme Makeover: Home Edition” (ABC)
  • “Real Housewives of Atlanta” (Bravo)

Outstanding Variety – (Series or Special)

  • “BET Awards 2009″ (BET)
  • “Bill Cosby: The Kennedy Center Mark Twain Prize for American Humor” (PBS)
  • “The Michael Jackson Memorial: Celebrating the Life of Michael Jackson”
    (ABC, BET, CNN, MTV, NBC)
  • “Wanda Sykes: I’ma Be Me” (HBO)
  • “We Are One: The Obama Inaugural Celebration at the Lincoln Memorial” (HBO)

Outstanding Children’s Program

  • “The Backyardigans” (Nickelodeon)
  • “Dora The Explorer” (Nickelodeon)
  • “Go, Diego, Go” (Nickelodeon)
  • “True Jackson, VP” (Nickelodeon)
  • “Wizards of Waverly Place: The Movie” (Disney Channel)

Outstanding Performance in a Youth/Children’s
Program – (Series or Special)

  • Caitlin Sanchez – “Dora the Explorer” (Nickelodeon)
  • Keke Palmer – “True Jackson, VP” (Nickelodeon)
  • LaShawn Jefferies – “The Backyardigans” (Nickelodeon)
  • Nick Cannon – “TeenNick HALO Awards” (TeenNick)
  • Selena Gomez – “Wizards of Waverly Place” (Disney Channel)

Writing Categories

Outstanding Writing in a Comedy Series

  • Alyson Fouse – “Brothers” – Meet Mike Trainor (FOX)
  • Halsted Sullivan & Warren Lieberstein – “The Office” – Café Disco (NBC)
  • Kenny Smith – “The Game” – The Wedding (CW)
  • Marc Wilmore – “The Simpsons” – The Good, The Sad, & The Drugly (FOX)
  • Saladin Patterson & James Roday – “Psych” – High Top Fade Out (USA Network)

Outstanding Writing in a Dramatic Series

  • Alexander Woo – “True Blood” – Beyond Here Lies Nothin (HBO)
  • Kathleen McGhee-Anderson – “Lincoln Heights” – Home Again (ABC Family)
  • Sara Hess – “House” – The Greater Good (FOX)
  • Shonda Rhimes – “Grey’s Anatomy” – What a Difference A Day Makes (ABC)
  • Zoanne Clack – “Grey’s Anatomy” – Stand By Me (ABC)

Outstanding Writing in a Motion Picture (Theatrical or Television)

  • Anthony Peckham – “Invictus” (Warner Bros. Pictures)
  • Geoffrey Fletcher – “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)
  • John Lee Hancock – “The Blind Side” (Warner Bros. Pictures)
  • Reggie Rock Bythewood and Cheo Hodari Coker – “Notorious” (Fox Searchlight)
  • Tyler Perry – “Tyler Perry’s I Can Do Bad All By Myself” (Lionsgate)

Directing Categories

Outstanding Directing in a Comedy Series

  • Ali LeRoi – “Everybody Hates Chris” – Everybody Hates The G.E.D. (CW)
  • Justin Lin – “Community” – Introduction to Statistics (NBC)
  • Ken Whittingham – “30 Rock” – The Funcooker (NBC)
  • Michael Schultz – “Drop Dead Diva” – Second Chances (Lifetime)
  • Reggie Hudlin – “The Office” – Koi Pond (NBC)

Outstanding Directing in a Dramatic Series

  • Chandra Wilson – “Grey’s Anatomy” – Give Peace a Chance (ABC)
  • Edward James Olmos – “Battlestar Galactica” – Islanded in a Stream of Stars (Syfy)
  • Ernest Dickerson – “Dexter” – Road Kill (Showtime)
  • Kevin Sullivan – “Lincoln Heights” – Aftershock (ABC Family)
  • Paris Barclay – “CSI: Crime Scene Investigation” – Coup de Grace (CBS)

Outstanding Directing in a Motion Picture (Theatrical or Television)

  • F. Gary Gray – “Law Abiding Citizen” (Overture Films)
  • George Tillman, Jr. – “Notorious” (Fox Searchlight)
  • Lee Daniels – “Precious: Based on the Novel “Push” by Sapphire” (Lionsgate)
  • Scott Sanders – “Black Dynamite” (Apparition)
  • Spike Lee – “Passing Strange: The Movie” (IFC Films/Sundance Selects)

Literature Categories

Outstanding Literary Work – Fiction

  • “Basketball Jones” – E. Lynn Harris (Doubleday)
  • “Before I Forget” – Leonard Pitts, Jr. (Agate Bolden)
  • “Life is Short But Wide” – J. California Cooper (Doubleday)
  • “The Book of Night Women” – Marlon James (Riverhead Books)
  • “The Long Fall” – Walter Mosley (Riverhead Books)

Outstanding Literary Work – Non-Fiction

  • “Brain Surgeon: A Doctor’s Inspiring Encounters With Mortality and Miracles” – Keith Black, MD with Arnold Mann (Grand Central Publishing)
  • “Family Affair: What It Means to be African American Today” – Gil L. Robertson, IV (Agate Bolden)
  • “Freedom in My Heart: Voices From the United States National Slavery Museum” – Cynthia Jacobs Carter (National Geographic Books)
  • “In Search of Our Roots: How 19 Extraordinary African Americans Reclaimed Their Past” – Henry Louis Gates, Jr. (Crown)
  • “Our Choice: A Plan to Solve the Climate Crisis” – Al Gore (Rodale Inc.)

Outstanding Literary Work – Debut Author

  • “3rd Generation Country” – BeNeca Ward (Xlibris Corporation)
  • “A Question of Freedom” – R. Dwayne Betts (Avery Books)
  • “Black Water Rising” – Attica Locke (Harper)
  • “Kiss the Sky: A Novel” – Farai Chideya (Atria Books)
  • “Lime Tree Can’t Bear Orange” – Amanda Smyth (Three Rivers Press)

Outstanding Literary Work – Biography/Autobiography

  • “Brother West: Living and Loving Out Loud” – Dr. Cornel West (SmileyBooks)
  • “Michelle Obama” – Deborah Willis (W. W. Norton)
  • “POPS: A Life of Louis” – Terry Teachout (Houghton Mifflin Harcourt)
  • “Shooting Stars” – LeBron James and Buzz Bissinger (The Penguin Press)
  • “Stormy Weather: The Life of Lena Horne” – James Gavin (Atria Books)

Outstanding Literary Work – Instructional

  • “Act Like A Lady, Think Like A Man” – Steve Harvey (Amistad)
  • “The Conversation: How Black Men & Women Can Build Loving, Trusting Relationships” – Hill Harper (Gotham Books)
  • “Down to Business” – Clara Villarosa with Alicia Villarosa (Avery Books)
  • “Start Where You Are” – Chris Gardner (Amistad)
  • “Your Money or Your Life” – Alvin Hall (Atria Books)

Outstanding Literary Work – Poetry

  • “Bicycles” – Nikki Giovanni (William Morrow)
  • “Black Nature: Four Centuries of African American Nature Poetry” – Camille Dungy (The University of Georgia Press)
  • “Cooling Board: A Long-Playing Poem” – Mitchell L. H. Douglas (Red Hen Press)
  • “Mixology: National Poetry Series” – Adrian Matejka (Penguin Group)
  • “Roses and Revolutions: The Selected Writings of Dudley Randall” – Melba Joyce Boyd (Wayne State University Press)

Outstanding Literary Work – Children

  • “Child of the Civil Rights Movement” – Paula Young Shelton (Random House Children’s Books)
  • “Negro Speaks of Rivers” – Langston Hughes (Author), E.B. Lewis (Illustrator) (Disney-Jump at the Sun/Disney Book Group)
  • “Our Children Can Soar: A Celebration of Rosa, Barack, and the Pioneers of Change” – Michelle Cook (Author), A.G. Ford, Bryan Collier, Charlotte Riley- Webb, Cozbi Cabrera , Diane Dillon, E.B. Lewis, Eric Velasquez , Frank Morrison, James Ransome, Leo Dillon, Pat Cummings , R. Gregory Christie, Shadra Strickland (Illustrators), Marian Wright Edelman (Introduction) (Bloomsbury Children’s Books)
  • “Peeny Butter Fudge” – Toni Morrison and Slade Morrison (Paula Wiseman Books/Simon & Schuster Children’s Publishing)
  • “Sugar Plum Ballerinas: Toeshoe Trouble” – Whoopi Goldberg with Deborah Underwood (authors), Maryn Roos (Illustrator) (Disney-Jump at the Sun/Disney Book Group)

Outstanding Literary Work – Youth/Teens

  • “Claudette Colvin: Twice Towards Justice” – Phillip Hoose (Macmillan Children’s Publishing Group/Farrar Straus and Giroux)
  • “Just Another Hero” – Sharon Draper (Atheneum/Simon & Schuster Children’s Publishing)
  • “Mare’s War” – Tanita S. Davis (Random House Children’s Books)
  • “Michelle Obama: Meet the First Lady” – David Bergen Brophy (Collins-An Imprint of HarperCollins Children’s Books)
  • “Rock and the River” – Kekla Magoon (Aladdin/Simon & Schuster Children’s Publishing)

Recording Categories

Outstanding New Artist

  • Jeremih (Def Jam)
  • Keri Hilson (Mosley Music Group/Zone 4 Inc/Interscope Records)
  • K’Jon (Universal Republic Records)
  • Kristinia DeBarge (Def Jam)
  • Melanie Fiona (SRC/Universal Motown)

Outstanding Male Artist

  • Anthony Hamilton (SoSo Def/Jive Records)
  • Charlie Wilson (Jive Label Group)
  • Jay-Z (Roc Nation)
  • Maxwell (Columbia Records)
  • Ne-Yo (Def Jam)

Outstanding Female Artist

  • Alicia Keys (Columbia Records)
  • India.Arie (Universal Republic Records)
  • Mary J. Blige (Matriarch/Geffen)
  • Rihanna (Def Jam)
  • Whitney Houston (Artista Records)

Outstanding Duo, Group or Collaboration

  • 3 Mo’ Divas (MariMo’ Music Inc.)
  • The Black Eyed Peas (Interscope Records)
  • Day26 (Bad Boy Records)
  • Jay-Z ft. Alicia Keys (Roc Nation)
  • Jay-Z ft. Rihanna & Kanye West (Roc Nation)

Outstanding Jazz Album

  • “Detroit” – Gerald Wilson Orchestra (Mack Avenue Records)
  • “He and She” – Wynton Marsalis (Blue Note Records)
  • “Kind of Brown” – Christian McBride & Inside Straight (Mack Avenue Records)
  • “Poetically Justified” – Marcus Johnson (Three Keys Music)
  • “The Real Thing” – Vanessa Williams (Concord Records)

Outstanding Gospel Album – (Traditional or Contemporary)

  • “A City Called Heaven” – Shirley Caesar (Light Records)
  • “How I Got Over” – Vickie Winans (Destiny Joy)
  • “Love Unstoppable” – Fred Hammond (Verity Records)
  • “Still” – BeBe & CeCe Winans (B & C Records)
  • “We Are All One: Live In Detroit” – Donnie McClurkin (Verity Records)

Outstanding World Music Album

  • “11:11″ – Rodrigo y Gabriela (ATO Records/Red)
  • “Black President” – Sila and the Afrofunk Experience (Visila Records)
  • “Morabeza” – Maria de Barros (Sheer Legacy [Sheer Group South African Label])
  • “ReCreation” – Zap Mama (Heads Up International/Concord Music Group)
  • “Seya” – Oumou Sangare (Nonesuch/World Circuit)

Outstanding Music Video

  • “Blame It” – Jamie Foxx ft. T-Pain (J Records/MBK Entertainment)
  • “Boom Boom Pow” – The Black Eyed Peas (Interscope Records)
  • “I Look To You” – Whitney Houston (Arista)
  • “Pretty Wings” – Maxwell (Columbia Records)
  • “Try Sleeping With A Broken Heart” – Alicia Keys (J Records/MBK Entertainment)

Outstanding Song

  • “Bad Habits” – Maxwell (Columbia Records)
  • “Blame It” – Jamie Foxx ft. T-Pain (J Records/MBK Entertainment)
  • “Empire State of Mind” – Jay-Z ft. Alicia Keys (Roc Nation)
  • “God In Me” – Mary Mary (Columbia Records)
  • “Pretty Wings” – Maxwell (Columbia Records)

Outstanding Album

  • “The Blueprint 3″ – Jay-Z (Roc Nation)
  • “BLACKsummers’night” – Maxwell (Columbia Records)
  • “The Element of Freedom” – Alicia Keys (J Records/MBK Entertainment)
  • “Memoirs of an Imperfect Angel” – Mariah Carey (Def Jam)
  • “Stronger With Each Tear” – Mary J. Blige (Matriarch/Geffen)